Nepočujúci podnikatelia ukazujú, že aj s hendikepom sa dajú plniť sny

25.02.2014 14:30
1301883Na Slovensku tvoria ľudia so sluchovým postihnutím asi 1% obyvateľstva. Napriek tomu majú mnohí z nich veľmi obmedzený prístup k informáciám, vzdelávaniu a tým aj k vysnívanej práci.

„Máme niekoľko škôl, ktoré Nepočujúcim umožňujú pomerne malý výber profesií. Najčastejšie sa opakujú povolania ako kaderníčka, stolár, krajčírka, murár či zlatník,“ hovorí Juraj Récky, programový koordinátor z Nadácie Pontis, ktorá vďaka Nadačnému fondu Telekom už 6 rokov podporuje Nepočujúcich pri štarte vlastného podnikania. Ľudia s týmto hendikepom majú tiež svoje vysnívané povolania, ktoré sú mimo tejto „šablóny“. A vďaka úspešnému programu Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE sa im ich sny aj plnia. Na Slovensku už funguje 50 podnikateľov so sluchovým postihnutím, ktorí dnes úspešne podnikajú ako grafici, fotografi, kozmetičky a niektorí z nich si dokonca otvorili vlastné kaviarne, grafické štúdiá či dielňu na šitie padákov.

Aj ďalší Nepočujúci si teraz môžu založiť vlastné podnikanie. Stačí nápad, chuť podnikať a učiť sa.  

Mnohí ľudia so sluchovým postihnutím sú dlhodobo nezamestnaní.„Nepočujúci sú šikovní ľudia, ale pre komunikačnú bariéru majú často problém zamestnať sa. Mnohí z tých, ktorým sa to podarí, majú zase pocit, že v zamestnaní je ich potenciál nedostatočne využitý. Aj preto sme prišli s programom, ktorý im ponúka možnosť založiť si vlastné podnikanie. Prostredníctvom neho dostávajú príležitosť uchopiť svoj život do vlastných rúk,“ hovorí Tatiana Švrčková zo spoločnosti Slovak Telekom.

Petra Kavalcová z Trnavy už takto podniká 3 roky. „Nebola som spokojná so svojou prácou. Chcela som robiť niečo viac kreatívne. Rozhodla som sa preto podnikať ako grafička,“ hovorí. Z financií, ktoré dostala z Nadačného fondu Telekom si kúpila počítač a grafické programy. „Pomaly som sa rozbehla a dnes navrhujem rôzne plagáty, pozvánky, knižné obálky a veľa iných vecí,“ dodáva Petra.

Svoj sen o vlastnej kaviarni si splnila aj Janka Repaská Černákováz Pezinka. Nezastavil ju ani hendikep v podobe sluchového postihnutia a svoje podnikanie dokonca rozšírila. „Už niekoľko rokov mám otvorený kadernícky salón. Zákazníkov mi pribúdalo, nechcela som, aby čakali vonku. Tak som sa rozhodla otvoriť si kaviareň. Nebolo to vôbec ľahké a stálo to veľa síl. Podporili ma však priatelia, pracovná asistentka  a grant, vďaka ktorému som začala s podnikaním už pred rokmi.“

Dôležité je nevzdať sa

Na Slovensku už dokonca funguje aj sieť kebabov, v ktorých predávajú ľudia so sluchovým postihnutím. Začiatok nebol jednoduchý. Vždy ma lákala predstava podnikať. Môj prvý podnikateľský plán s predajom tričiek sa mi však nepodarilo rozbehnúť,“ približuje Pavel Šarinaz Veľkého Krtíša. No nevzdal sa. „Vďaka programu pre nepočujúcich podnikateľov som sa dostal k informáciám, ktoré som dovtedy nemal. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí majú podnikateľské skúsenosti a rok po neúspešnom projekte som spolu s počujúcim bratom založil predajňu rýchleho občerstvenia. Zamestnal som štyroch ľudí, dvoch z nich so sluchovým postihnutím. V súčasnosti existuje 5 predajní, v ktorých pracuje, okrem iných, aj sedem ľudí so sluchovým postihnutím,“uzatvára Pavel.

Katka Majeríková z Banskej Bystrice sa napriek tomu, že je mladá a šikovná nevedela dlho zamestnať. Nevzdala sa, absolvovala rôzne kurzy a rovnako ako Pavel sa zapojila aj do grantového programu pre Nepočujúcich. Dnes je majiteľkou kozmetického salónu a húževnatosťou je príkladom i pre svoje počujúce okolie. „Tento projekt odporúčam svojim priateľom, ale aj ostatným Nepočujúcim, ktorí sa chcú tak ako ja osamostatniť. Nech idú na kurzy, učia sa nové veci, stretávajú nových ľudí, aby našli cestu k úspešnému podnikaniu. Nemusia sa vôbec báť.“

Ako na to?

Svoje podnikanie tento rok môžu rozbehnúť ďalší ľudia so sluchovým postihnutím. Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis podporí najlepšie podnikateľské zámery celkovou sumou 80-tisíc eur. Okrem finančnej podpory až do výšky 2000 eur a kurzu Ako začať podnikať sa začínajúci podnikatelia budú môcť radiť aj s mentormi v rôznych oblastiach.  „Vďaka programu pre Nepočujúcich podnikateľov som sa dostal k informáciám, ktoré som dovtedy nemal. Stretol som sa s ľuďmi, ktorí majú podnikateľské skúsenosti a to mi pomohlo naštartovať úspešné podnikanie,“ dopĺňa Pavel Šarina. Nepočujúci sa môžu do programu prihlasovať do 28. februára. Stačí vyplniť žiadosť tu.

A ak by ste mali chuť podporiť týchto šikovných, talentovaných ľudí, navštívte stránku Nepocujucipodnikatelia.sk, kde podnikatelia so sluchovým postihnutím ponúkajú svoje služby širokej verejnosti.

zdroj: http://www.topky.sk/cl/13/1380401/Nepocujuci-podnikatelia-ukazuju–ze-aj-s-hendikepom-sa-daju-plnit-sny